„Просто плувай“ или терапевтичната сила на водата

В желанието ни да включим в работата си допълнителни терапии, които да облекчат състоянията на децата и младите хора, за които се грижим, се насочихме към водната терапия. 

Водната рехабилитация е терапевтично средство при деца и възрастни с двигателни увреждания и проблеми в развитието. Водата и движението във водна среда помага за подобряване на мускулния тонус, подобрява обема на движение в ставите, засилва мускулатурата, подобрява концентрацията, координацията и баланса. 

В България почти няма специалисти в тази област и това ни даде стимул да организираме обучение за рехабилитатори по водна терапия. На идеята ни откликна Даниела Садикова, която е доктор по кинезитерапия, основателка на СК ШАРК и съоснователка на ПараКидс, практик с богат опит в работата с деца с различни увреждания във водна среда. 

Така се случи нашето 4 дневно обучение по водна терапия за рехабилитатори в гр. Казанлък, което се състоя от 25 до 28 юли в басейна „Антимспорт“. В обучението участваха колеги от дневни центрове в града, кинезитерапевти от Стара Загора и Павел баня, както и преподаватели от Тракийския университет от специалност „Кинезитерапия и рехабилитация, физикална медицина и спорт“ към катедра „Медицински факултет“. 

Основните теми, които бяха засегнати в обучението са: основи на водната рехабилитация и адаптираното плуване; състояния и заболявания, при които са препоръчителни заниманията във вода; характеристики на заниманията във вода при деца с церебрална парализа  и невро-мускулни заболявания, при деца с интелектуални затруднения, незрящи и глухи, както и при деца с постурални нарушения/ гръбначни изкривявания. 

Участниците имаха възможност да упражняват всичко, показано им от обучителя в директна работа с децата и младежите от нашите центрове. Видяха на практика какви са разликите в работата с младежи с физически и с интелектуални увреждания. Но най-вече успяха  да изпробват основни прийоми от Halliwick концепцията, с която ги запозна Даниела. 

А как се почувстваха във водата нашите деца и младежи? Водната рехабилитация е изключително полезна за облекчаване на болките и спазмите в мускулите. Тя помага за релаксация и за поддържане или увеличаване на обхвата на движение на ставите. Но също така има положително въздействие върху настроението – успокоява, повишава концентрацията. Този тип терапевтична дейност много добре повлиява на децата с интелектуални затруднения – прави ги по-уверени и спокойни.

В обучението включихме 12 от нашите деца и младежи с физически и интелектуални увреждания. Първоначално бяха плахи, но в опитните ръце на Даниела всички много бързо се отпуснаха. Мила* намери начин да ни покаже, че иска шапка и очила, а след това беше готова за професионално плуване. На Диди ѝ отне два дни да се престраши да влезе в залата с басейна, но след това се наслади на плуването. Галя показа колко добре може да се движи във вода, освободена от инвалидната си количка. А Дени и Иван обикаляха басейна с подкрепа от възрастен, докато се отпуснат във водата. 

Обучението по водна терапия е само първия етап от нашата работа. На есен планираме да предоставяме редовни занимания на децата и младежите, за които терапията ще има най-силен ефект за подобряване на физическите и психическите им състояния. 

Благодарим за подкрепата на Мултиспорт и техните клиенти, които се включиха в кампанията им „Ден на маратонката 2024“ през март и осигуриха средства за този проект.

* Имената на децата и младежите са сменени с цел поверителност.

актуално

Прочети също

Обмяна на опит между екипите на фондация „Сийдър“

Целта на посещението бе обмяна на опит и добри практики в индивидуалната работа с децата и младежите…

Пътешествие до Рилския манастир и околностите

Във вторник, предната седмица, след близо двучасово пътуване с автобус през живописната Рила планина, децата и младежите…

Инициативата „Подкрепи една мечта“ през погледа на един младеж

Един от младежите от семейните ни къщи в гр. Казанлък се включи в инициативата на Президента на…

Изживей го, за да научиш

Всеки един от нас се е сблъсквал с максимата, че истинското знание произтича от непосредствения опит, а…