С усмивка и с вдъхновение, Десислава Анакиева, арт терапевт в Центъра ни за социална рехабилитация и интеграция в Кюстендил, споделя своя път от художник към важната и вдъхновяваща роля, в която помага на хора с увреждания да изразяват себе си и да преодоляват своите затруднения чрез изкуство. За нея работата не е просто професия – това е начин на живот, в който взаимното учене и подкрепата са в основата на всичко. В следващите редове ще прочетете за нейния поглед върху творчеството и социалната работа, както и как се справя с предизвикателствата, които среща в ежедневието си.
- Разкажи ни малко повече за себе си.
Завършила съм педагогика на изобразителното изкуство в Софийския университет. Бях преподавател в училище 5 години, след което дълги години художник на свободна практика.
- Как започна да работиш в Сийдър?
Разбрах случайно за свободното място като арт терапевт във фондацията и се явих на интервю. Поех това ново за мен предизвикателство и така вече 3 години.
- Ти си художник, как реши да бъдеш арт терапевт и да се занимаваш със социална работа?
Имах нужда да започна нещо ново и работата на арт терапевт ме привлече, тъй като смятах, че отговаря на моите познания като художник и на това, че обичам да общувам с различни хора. Така поех този път, който не е лесен, но дава и учи много.
- Имаш ли трудни моменти в работа и как се справяш с тях?
Не мога да кажа, че няма трудни моменти. Ние работим с хора с изявени затруднения и сме там, за да ги подкрепяме и да им помагаме да преминават през тях. Във времето, откакто работя във фондацията, съм опознала всеки един и сме изградили отношения на разбиране и доверие. Ангажирам ги с дейности и проекти, които отговарят на техните възможности и нужди и същевременно са им приятни. Най-хубавото е, когато ги виждам усмихнати и доволни от това, което правим и сътворяваме заедно.
- Какво най-много харесваш в работата си?
Тази работа ми дава възможност да развивам креативността си, тъй като се докосвам до хора с различни индивидуални специфики. Така ние се учим взаимно! Например идеята за правене на картини тип „мозайка“ ми хрумна, докато работехме с Вики. За нея е трудно да реже правилно, по очертание. Но когато правим мозайка, това не е необходимо. Така затруднението може да даде идеи за справяне или за нови възможности.
- Какво обичаш да правиш в свободното си време?
Обичам да прекарвам свободното си време със сина ми, да си говорим и да се забавляваме заедно. Обичам да рисувам, да слушам хубава музика и всичко, което докосва същността ми като човек. Това ме кара да се чувствам добре и ме вдъхновява.