Мечтая да създам нещо, което да помогне на света

В края на месец март се проведе финалният кръг на второто национално средношколско състезание „Енергетиката и ние“, посветен на 55-годишния юбилей на Техническия университет в гр. Варна. Сред финалистите тази година (общо 88 души от 17 училища в страната), беше и един от младежите от семейните ни къщи в гр. Казанлък.

Той е на 16 години, проявява голям интерес към колите, а всичко, което може да се разглоби и ремонтира, е негова страст. Обича да кара колело, което винаги поправя сам. Вълнува се да разказва за идеите и изобретенията си. Когато го помолихме да ни покаже хеликоптера, който е сглобил сам, той „излетя“ от стаята, за да го донесе и да ни демонстрира как лети.

За сглобяването на хеликоптера, състезанието по енергетика и идеите, които иска да реализира в бъдеще, прочетете в интервюто!

Как всъщност се запали по енергетиката?

Проявил съм интерес към тези неща още като дете, аз нямам спомени от тогава, но са ми разказвали. Като съм бил на две години, докато родителите ми са строили къщата ни, съм махнал сам всички болтове на един от контактите с отвертката, извадил съм кабелите и съм го сглобил отново. След като пораснах и разбрах за тази случка, проявих отново интерес към енергетиката. Сега си мечтая да създам нещо, което да помогне на света.

Разкажи ни повече за олимпиадата, в която се включи.

След като преминах първия етап на състезанието, трябваше да представя собствен проект на финалния кръг, който се проведе във Варна. Трябваше да избера между това да направя макет, доклад, образователен модул или филм. Още в началото бях сигурен, че ще направя макет, с който върви и презентация, защото все пак трябва да представиш идеята си.

А каква беше твоята идея? Какъв проект разработи?

Учителката ми по физика ми предложи няколко идеи. Трябваше да избера каква електрическа централа да създам – водноелектрическа централа, топлоелектрическа централа, вятърна електроцентрала или атомна електрическа централа. Аз избрах ветрогенераторите, защото са ми най-интересни, а и неведнъж съм се занимавал с тях. Имах някакъв предишен опит и ми беше по-лесно.

Как протече самата направа на макета?

След като вече имах идея и знаех какво искам да направя, започнах да я реализирам. Бяха ми необходими много материали. Първоначално създадох основата, после сглобих и самите ветрогенератори. Започнах да мисля как да направя макета възможно най-красив и да добавям украси. Сложих камъни, храстчета и изкуствени цветя, за да пресъздам реалните условия.  Направих така, че перките да се движат. Накрая добавих и светодиоди.

За какво служат светодиодите?

Те са необходими, за да предупреждават ниско прелитащите самолети и да предотвратят възможни катастрофи.

Кога светят те? Само когато се въртят перките ли?

Не, направил съм така, че да светят независимо от това дали перките се въртят. Не можем да разчитаме само на тях, защото ако няма вятър, светодиодите няма да светят и да изпълняват функцията си.

Колко време ти отне да направиш макета?

За 2 седмици бях завършил напълно проекта, въпреки че имах срок от 2 месеца.

Сблъска ли се с някакви предизвикателства, докато го правеше?

Да, имаше много предизвикателства. Първоначално исках да сложа светодиодите по краищата на макета, които да служат за ограда на ветрогенераторите, но не добавих бушон и удари на късо. Въпреки това не се отказах, махнах ги и започнах да мисля какво точно да направя, за да върви ток по веригата без проблем.

Имаш ли идеи за други проекти, които да реализираш в бъдеще?

Наскоро направих хеликоптер, който се управлява с безжично дистанционно. Разглобих 2 счупени хеликоптера, купих нови платки и с частите сглобих нов, който сега може да лети. Трябва да поработя още върху него, защото все още имам проблеми с управлението му.

Имам идея и за друг проект, но не съм 100% сигурен, че е възможно да се сбъдне в момента. Все пак ще започна да работя и над него. Искам да направя електродвигател, който сам генерира ток и след това да го използвам, за да си сглобя мотор.

Последен въпрос. Какъв искаш да станеш „като пораснеш голям“?

Не съм сигурен все още. Първоначално мислих да си отворя автосервиз, да го разработя и да си наема работници, но сега не знам. Ако запиша да следвам и натрупам повече знания, ще имам възможност се занимавам с електротехника и да стана механик.

актуално

Прочети също

Обмяна на опит между екипите на фондация „Сийдър“

Целта на посещението бе обмяна на опит и добри практики в индивидуалната работа с децата и младежите…

Пътешествие до Рилския манастир и околностите

Във вторник, предната седмица, след близо двучасово пътуване с автобус през живописната Рила планина, децата и младежите…

Инициативата „Подкрепи една мечта“ през погледа на един младеж

Един от младежите от семейните ни къщи в гр. Казанлък се включи в инициативата на Президента на…

Изживей го, за да научиш

Всеки един от нас се е сблъсквал с максимата, че истинското знание произтича от непосредствения опит, а…